- This watch is a limited edition of 100 pieces.
- The Terra Nova Jimmy Chin 42.5mm Chronograph reflects Jimmy Chin's multifaceted character.
- Certified chronometer meeting ISO 3159 standards for precision.
- Marrying athleticism and creativity, this robust yet elegant timepiece features a striking bi-colour design, with warm rose gold accents on the push-in crown, and chronograph pushers that contrast beautifully with the case.
- The central red chronograph hand pays homage to Chin's heritage, referencing the red lacquered details in his photography.
- The dial features 3D light brown Super-LumiNova blocks with green emission for enhanced visibility.
- Features a Glucydur balance wheel, Anachron balance spring, and Nivaflex mainspring for enhanced precision and durability.
- This chronograph is as much a work of art as it is a tool of precision.
- The watch features an exhibition case back with an engraved Teton mountain range, a meaningful symbol of Jimmy Chin's Wyoming home.
- A black HMSD dial Bremont men's watch.
- The mechanism used is a 13 1/4''' BE-50AV automatic movement. This calibre movement is complete with 27 jewels and a 56-hour power reserve.
- Bi-directional rotating rose-gold bezel with ceramic insert.
- Domed scratch resistant sapphire crystal glass with anti-reflective coating provides better protection from scratches in your daily life.
- Polished rose-gold coloured hour and minute hands with light brown Super-LumiNova (Green emission).
- Displays date at the 6 o'clock position.
- The dial features five hands, two rose-gold coloured sub-dials with black counter hands and hour markers.
- A satin and polished 904L stainless-steel case watch.
- Black nubuck leather quick-release strap with box-stitch detailing, finished with a stainless-steel pin buckle.
- 100m water-resistant watch.
- 5 years manufacturer warranty.
| Warranty | 5 years |
| Edition | Terra Nova |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display at the 6 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 42.5mm |
| Case Thickness | 14.8mm |
| Case Back | Exhibition |
| Case Material | 904L Stainless-steel |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 22mm |
| Closure Type | Buckle |
| Bezel | Bi-directional |
| Bezel Material | Ceramic |
| Bezel Colour | Rose-gold |
| Crown | Push-in |
| Movement | Automatic |
| Calibre | BE-50AV |
| Jewels | 27 |
| Power Reserve | 56 Hours |
| Vibrations | 28,800 bph (4 Hz) |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp

Sign-up to our newsletter


